Baner

Obrazki z historii

Po 70 latach od powstania Młodego Lasu dyrektor tej placówki, Anna Czeczko-Durlak, opracowała książkę dotyczącą historii placówki zatytułowaną "Państwowy Dom Młodzieży Młody Las. Obrazki z historii". W przedmowie autorka napisała:
Przystępując do przygotowania niniejszej publikacji zakładałam, że uda mi się przedstawić całą 70-letnią historię „Młodego Lasu”. Jednak ogrom, a przede wszystkim wyjątkowość materiałów dotyczących pierwszych kilkunastu lat istnienia Domu, przekonały mnie, by wszechstronnie i bogato zilustrować właśnie ten okres. Dlatego powstała teraz pierwsza część tej historii.
Bo właśnie początki są niezwykle istotne. To one stały się pradziejami, które tworzą tradycje, stanowią o kształcie późniejszych lat i wpływie na następne pokolenia.
Miałam okazję udać się w głąb czasów, których nie znam i których nie przeżyłam, ale dzięki spotkaniom i rozmowom z byłymi wychowankami, które mam przyjemność odbywać od dwudziestu lat, stały mi się one bliższe. Mogłam też poczuć emocje z tamtych lat.
W przygotowanej publikacji postanowiłam „oddać głos” wychowankom pierwszych roczników – bohaterom historii „Młodego Lasu”. Zawarte w niej materiały starałam się uporządkować w sposób czytelny i przedstawić jako świadectwo różnorodności, niezwykłości i wielkości form życia młodzieży, która utraciła rodziców wskutek wojny. Zatem celowo opatrzyłam je skromnym komentarzem.
Moją intencją nie było napisanie historii, tylko jej pokazanie. Stąd tytuł „Obrazki z historii”. Młodolasowi świadkowie tamtych czasów są jeszcze wśród nas. Każdy z nich mógłby stworzyć własną opowieść, ale zadanie to właśnie mnie zostało przez nich powierzone. Czuję się tym zaszczycona, mam też nadzieję, że choć w części temu sprostałam.
Zachęcam serdecznie do wnikliwej lektury materiału faktograficznego. Jestem pewna, że każdego czytelnika coś tu zauroczy. Mnie zachwyciły na przykład: instrukcja picia tranu, podanie o zakup piłki nożnej; niektóre zapisy w kronice Domu, a przede wszystkim wspomnienia byłych wychowanków, które zbierałam od lat.
Uśmiechajcie się czytając o tych starych dziejach – to jest historia, poczujcie jej klimat.


Copyrigtht © Dom Dziecka Młody Las | design: studiobrando.pl | programowanie : intertom.pl